Gdy nadchodzi kolejny rok często czynimy postanowienia noworoczne
Chcemy schudnąć, poznać idealnego partnera czy idealną partnerkę, znaleźć nową pracę, zacząć w końcu lepiej się odżywiać, nauczyć się kolejnego języka obcego.
Często mamy nadzieję, że wraz z nadejściem nowego roku coś się zmieni. Liczymy na to, że sama zmiana daty zmieni wszystko. Jednak ta nasza nadzieja to często po prostu zwyczajna naiwność i myślenie życzeniowe.
Duże nadzieje wiążemy z tą świeżością, motywacją, którą może wnieść początek roku roku i tu oczywiście popełniamy błąd. Po kilku tygodniach, to co miało być inaczej zostaje takie samo, a my jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani, bo przecież ten nowy rok miał być inny.
Postanowienia noworoczne
Postanowienia nie działają też dlatego, że mało kto podchodzi do nich poważnie i naprawdę się angażuje. U wielu z nas dominuje myślenie życzeniowe, że “jakoś to będzie”, “samo przyjdzie”, “przecież samo się ułoży”. Niestety, to bardzo mało prawdopodobne, że coś wydarzy się SAMO, bez naszego zaangażowania, realnego działania, wytrwałości i determinacji.
Zamiast snuć dalekosiężne plany na przyszły rok, dobrze byłoby zacząć od wyciągania wniosków z poprzedniego. Nowy rok będzie inny, może być dla nas lepszy, bardziej obfity, jak tylko wyciągniemy doświadczenia z poprzedniego i co ważne, wdrożymy je.
Gdy wejdziemy z bagażem doświadczeń w nowy rok, dużo bardziej prawdopodobne, że unikniemy tych samych potknięć, pomyłek, błędów.
Dlatego zamiast często trochę bezrefleksyjnie fokusować się na snuciu postanowień noworocznych i mało realistycznych postanowień, warto najpierw podsumować poprzedni rok i zadać sobie pytanie- jak skorzystam w tej wiedzy i z moich doświadczeń w nowym roku.
Polecam zmierzyć się z prostym ćwiczeniem STOP/START/CONTINUE, by uświadomić sobie, czego pragniemy, a co już ewidentnie z nami nie rezonuje.
Można podsumowując poprzedni rok wypisać na kartce:
STOP: CO CHCĘ PRZESTAĆ ROBIĆ?
START: CO CHCĘ ZACZĄĆ ROBIĆ?
CONTINUE: CO CHCĘ KONTYNUOWAĆ?
Warto pamiętać, że nowy rok będzie inny o doświadczenia i doznania, jak wyciągniemy wnioski z roku poprzedniego i zaczniemy je wdrażać. Gdy wejdziemy z bagażem doświadczeń, ale nie tym zbyt ciężkim i frustrującym a dającym przekonanie, że mamy odpowiednie i optymalne narzędzia i metody, aby skonfrontować się z tym, co nadchodzi. Polecam.